Featured

Jak šel čas… Letecké snímky obce z let 1954 a 2008

Na stránkách kontaminace.cenia.cz, které na první pohled neobsahují informace vztahující se přímo ke Švihovu, se však dají najít opravdu zajímavé fotografie.

Tyto stránky slouží především k evidenci míst kontaminovaných různými skládkami odpadu atd. Mimo to se tady ale nachází letecké snímky celé České Republiky v poměrně detailním zachycení, a to hlavně z roku 1954. Tyto snímky se nacházejí na již zmiňované adrese kontaminace.cenia.cz. Samotná mapa bohužel neumožňuje vyhledávání např. podle názvu obce, jak jsme zvyklí, ale po zapnutí zobrazování názvů obcí se v ní dá celkem dobře zorientovat. Pokud si najdete nějaké místo, které Vás zajímá a chcete vidět rozdíl, jak se za těch 54 let změnilo, můžete přepnout aktuální zobrazení do současné letecké mapy (z roku 2008).

Na animovaném obrázku níže si můžete všimnout rozdílu, jak vypadal Švihov v roce 1954 a 2008. Příliš změn se tu ale nekonalo – přibylo pouze několik domů a JZD. Nejvýraznější změnou v okolí jsou asi zanikající malá políčka měnící se ve velká pole.

Pohled na obec v roce 1954 a 2008

Další obrázek nabízí zajímavější pohled, a to na místní lomy. V roce 1954 zde probíhala těžba naplno a místo lomu známého jako “čtyřka” byla jen louka. V těsné blízkosti lomů také nebylo vidět skoro žádný strom – dnes je tomu naopak.

Lomy ve Švihově v roce 1954 a 2008

Porozhlédněte se i po okolí:


Zvětšit mapu

Porozhlédněte se i po okolí...

2 thoughts on “Jak šel čas… Letecké snímky obce z let 1954 a 2008

  1. ivana

    velmi zajímavé snímky, je příjemné se podívat na vesničku v roce 1954, to jsem ještě nebyla na světě, ale již se o mně uvažovalo. Krásné porovnání, moc děkuji.

  2. Ladislav

    hezké, díky :)))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>